У травні 2021 року Інститут споживчих експертиз взяв проби бензину А-95 в 12 мережевих АЗС. Результати невтішні – навіть у деяких відомих брендів бензин виявився некондиційним, йдеться на сайті Інституту.

Основну увагу експерти приділили великим всеукраїнським мережам, але також проби відібрали й у середніх і регіональних мережах, які позиціонують себе на ринку як дискаунтери. Відбори відбувалися по території всієї країни.

Проби були відправлені в сертифіковану лабораторію, де їх досліджували на відповідність нормативам. Зразки були перевірені за основними параметрами – октанове число, вміст сірки, об’ємні частини ароматичних вуглеводнів і бензолу. Також всі зразки були перевірені на вміст заборонених присадок.

Зелена зона

З 12 учасників в “зелену” зону потрапили п’ять зразків – “Окко”, “Шелл”, “Кло”, “Паралель” і “Прайм”. Насамперед був перевірений найголовніший для роботи двигуна параметр – октанове число, яке характеризує стійкість палива до детонації. Згідно з ним норматив встановлений на рівні не нижче 95 одиниць.

З вмістом сірки, одним із найважливіших показників для довгого “життя” двигуна, також проблем не виявилося: все пальне відповідало нормативам Євро 5. Мінімальні значення ідентифіковані у “Окко” та “Шелл”. У “Кло”, “Паралель” і “Прайм” також значення в межах 5 мг/кг. Це однозначний маркер заводського походження пального.

Що стосується вмісту ароматичних вуглеводнів, то у всіх учасників значення – в межах норми.

Далі був перевірений ще один важливий показник – вміст бензолу. Цієї токсичної речовини в бензині має бути якомога менше, оскільки збільшення його кількості прямо впливає на зменшення ресурсу двигуна. І тут – все на висоті. Найменша кількість – у “Окко”, “Шелл” та “Паралель”. Також відмінні показники у “Кло”.

Заправка автомобіля

І, нарешті, експерти перевірили наявність в паливі вміст амінів – заборонених в Україні та у світі токсичних присадок, які застосовуються для збільшення октанового числа. Очікувано, в пробах цих речовин виявлено не було.

Синя зона

Мережі “Avantage 7”, “Фактор” і “Укрнафта” потрапили в синю зону. Бензин А-95 на цих заправках відповідав усім вимогам ДСТУ, але без “запасу”. Враховуючи, що ці мережі позиціонують себе як дискаунтери, тобто мають нижчу ціну на стеллах, це пристойний результат.

Червона зона

У число аутсайдерів потрапили чотири зразки: “БРСМ-Нафта”, “Мотто”, “Сан Ойл” і “АС Ойл”. У всіх чотирьох випадках був виявлений недолік “октану”. Як зазначають експерти, такі показники октанового числа свідчать про кустарне походження палива.

Сірка була перевищена більш ніж в півтора рази в зразках “Сан Ойл” і “АС Ойл”.