Сучасні автомобілі оснащені цілим пакетом датчиків і систем безпеки. Незважаючи на те, що виробники дбають про своїх клієнтів, багато хто до цих пір не розуміє, для чого потрібні ці функції і яку роль вони відіграють на дорозі.

Про систему ABS чув кожен автовласник. Більшість з упевненістю скажуть, що вона є на їхніх автомобілях, але не все пояснять, за яким принципом працює. Розглянемо, що позначає ця абревіатура і яку роль виконує в транспортному засобі.

ABS – антиблокувальна система, яка допомагає запобігати блокуванню коліс в процесі гальмування.

Наприклад, якщо під час руху водій загальмує, і кілька коліс заблокуються і почнуть ковзати по поверхні, вона зніме тиск в гальмівній системі та приведе колеса в нормальний стан. Поки натиснута педаль гальма, процес блокування і розблокування буде здійснюватися.

Така опція почала застосовуватися ще в 1980-х роках. Вже з того періоду вона стала ключовою частиною в системі безпеки транспортного засобу. Сьогодні її встановлюють не тільки в легкові, але і на вантажні автомобілі.

ABS

Для чого необхідна ABS.

Як уже згадувалося раніше, антиблокувальна система необхідна для того, щоб запобігати блокуванню коліс в процесі гальмування. Уявімо ситуацію, що рухається автомобіль, який не оснащений цією системою. Якщо в процесі гальмування заблокують колеса, це може привести до втрати управління та виникнення заносу – не можна повернути в сторону і зупинити транспорт.

Саме за запобігання цього явища і відповідає ABS. Система постійно здійснює контроль за обертанням коліс і забезпечує зчеплення з дорожнім покриттям. Дуже часто ABS доповнюється системою EBD. Уявімо таку ситуацію – автомобіль їде по дорозі і заїжджає на ділянку, де одна сторона знаходиться на сухій поверхні, а інша на мокрій. Якщо він не оснащений антиблокувальною системою, то в процесі гальмування одна сторона буде гальмувати більш ефективно. Це в 90% випадків призводить до розвороту транспорту і заносу.

Більш небезпечна ситуація виникає, коли машину завертає на повороті. Такій ситуації може запобігти система ABS в парі з EBD. Разом вони забезпечують рівномірне гальмування на ділянках, де відзначається різне зчеплення коліс з дорогою.

 

ABS

Принцип дії.

Антиблокувальна система оновлюється і вдосконалюється щороку, однак, в ній не змінюється одне – первинний принцип робота.

Найпростіша конструкція складається з:

  • блоку управління;
  • виконавчого механізму;
  • датчиків обертання коліс;
  • зубчастого колеса на ступиці.

Датчик аналізує обертання колеса і посилає сигнали в блок управління. Останній відправляє команду на виконавчий механізм – саме він відкриває клапани, які відповідають за тиск в гальмівній системі. Електроніка спрацьовує дуже швидко – за одну секунду може бути опрацьовано декілька сигналів.

Сьогодні автомобілі оснащуються цією системою в обов’язковому порядку. Вона необхідна, як і ремені безпеки. Зауважимо, що за всю історію існування жодного разу не виникало суперечок щодо користі такої системи.

У 2004 році в країнах Євросоюзу ABS стала обов’язковою системою в кожному автомобілі.

Підсумок. ABS – антиблокувальна система, яка запобігає виникненню заносів на дорозі через блокування коліс. Сьогодні вона є практично в кожному автомобілі.