В жовтні очільник Міністерства інфраструктури України (МІУ) Владислав Криклій розповів ЗМІ, що законопроект про повернення обов’язкового технічного контролю (раніше техогляду) залишилося узгодити з Державною регуляторною службою.

Нагадаємо, обов’язковий техогляд для легкових автомобілів в Україні скасували ще в 2011 році. Чого очікувати від повернення ОТК та які виклики постануть перед 7 мільйонами власників легкових авто в Україні ми спробували розібратися разом з головою громадської спілки «Суб’єкти тестування транспорту на придатність до експлуатації» (ГС СТТ) Ігорем Черненко та першим заступником начальника Головного сервісного центру МВС України Юрієм Смольяніновим.

Техогляд потрібен на 100 відсотків, – стверджує Юрій Смольянінов. – Розумію проблему для тих, хто його буде проходити. Є транспортні засоби, які за своїми технічними характеристиками в принципі не відповідають нормам. В багатьох старих моделях авто не передбачені каталізатори. Вони не мають шансів пройти цей огляд. Таких машин близько 2,5-3 мільйонів.

Але завжди можна спробувати знайти вихід. Вважаю, що не обов’язково повністю обмежувати експлуатацію такого транспортного засобу.

Техогляд в Україні

Тут вже питання до спеціалістів екологічної та технологічної безпеки. Лабораторії перевіряють транспортні засоби на підставі тих вимог, які визначаються технічними умовами. Як ці умови прописати, так лабораторії і будуть проводити огляд.Можливо, правильно б було зробити так званий перехідний період. Або ввести обмеження пересування для таких транспортних засобів по певних ділянках доріг.

Якщо дорога державного або населений пункт обласного значення, я б по них такі авто до пересування не допускав. Але якщо пенсіонер-автовласник живе в селі або за містом, нехай спокійно їздить косити траву і складає її собі у багажник.

Ще в лютому цього року Міністерство інфраструктури України виклало у себе на сайті законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері безпеки експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншого боку» для обговорення громадськості.

Метою даного законопроекту є запровадження процедури тестування на придатність до експлуатації взамін обов’язковому технічному контролю транспортних засобів, а також запровадження придорожніх перевірок на придатність до експлуатації транспортних засобів.

Проте, вже на початку квітня Державна регуляторна служба (ДРС) України відмовила МІУ в погодженні проекту. На думку ДРС законопроект встановлює механізм державного регулювання, який є відмінним від принципів реалізації права, визначених законодавством ЄС, а також сприяє монополізації сфери тестування на придатність до експлуатації транспортних засобів і створює відповідні корупційні ризики.

Техогляд в Україні

Повернення легкового обов’язкового технічного контролю передбачено Угодою про асоціацію з ЄС і це сприятиме підвищенню безпеки дорожнього руху. Але будь яку правильну ідею можна зіпсувати жахливою реалізацією, – ділиться своїми побоюваннями Ігор Черненко. – З 2012 року технічний контроль здійснюють приватні та державні підприємства під контролем держави.

Але з 2017 року певні підприємства, підозрюю, не без допомоги чиновників, намагаються дану сферу монополізувати. Як приклад – в 2019 році була видана постанова №46 Кабінету Міністрів України, яка встановлює механізм для монополізація даної сфери. Саме тому ми з минулого року ведемо судову боротьбу проти постанови №46 Кабінету міністрів України. І ось зараз, після 46 постанови Кабінету Міністрів України ми маємо законопроєкт Мінінфраструктури, який є черговою спробою завершити монополізацію.

Як приклад, законопроєкт передбачає відсторонення держави від контролю за підприємствами, які здійснюють технічний контроль, і передачу цих функцій недержавному «Бюро», яке буде контролюватися підприємствами-монополістами. Окрім того, жодного механізму для покращення якості перевірок технічного стану автомобілів законопроєктом не передбачено.

Тобто його метою є не підвищення безпеки дорожнього руху, а чергова банальна спроба монополізувати дану сферу та збільшити прибуток даних монополістів.

Мабуть є збігом обставин те, що нинішній міністр інфраструктури Владислав Криклій є автором даного законопроєкту та був причетний до розробки скандальної постанови Кабінету Міністрів України №46 (автор – в 2019 році Владислав Криклій очолював Головний сервісний центр МВС). На жаль зараз, як і в 90-х, продовжується масова торгівля протоколами ОТК.