Друга хвиля пандемії коронавірусу та повільне блокування, яке зараз поширюється на країни Старого континенту, є найгіршим сценарієм для автомобільної промисловості. В кінцевому підсумку це може залишити виробників транспортних засобів з тисячами непроданих автомобілів, які неможливо зареєструвати.

Незважаючи на прогресуючу пандемію та її драматичні економічні наслідки, Європейський Союз не зупиняється на боротьбі за “зелені” машини. На початку наступного року застосовуватиметься більш суворий стандарт викидів вихлопних газів – Євро 6d. Саме з цієї причини в прейскурантах може спостерігатися переважання т.зв. “м’яких” гібридів, які кращі в тестах WLTP, ніж класичні автівки з приводом внутрішнього згоряння.

Хоча більшості виробників вже вдалося адаптувати нову пропозицію автомобілів до нових стандартів, серйозна проблема стосується машини, що відповідають попередньому стандарту викидів вихлопних газів (Euro 6d-temp), які вже виготовили, але ще не знайшли своїх перших покупців.

Тут слід пояснити, що багато виробників (наприклад, азіатські марки) застосовують політику укладання контрактів на виробництво заздалегідь. У їхньому випадку для оптимізації витрат автомобілі пропонуються з декількома рівнями обладнання, а не будуються за індивідуальними замовленнями окремих клієнтів. Отже, коли ви їдете до виставкового залу Kia або Suzuki, можливості будь-якої конфігурації автомобілів дуже обмежені.

Проблема в тому, що замовлення укладаються імпортерами заздалегідь. Звичайно, перший хвиля вірусу змусила суттєво підкоригувати плани продажів, але навряд чи хтось тоді очікував, що покупцям доведеться знову закрити магазини до кінця року. Швидше за все, роздрібні продавці сподівалися, що кінець року певною мірою компенсує низькі продажі навесні. Сьогодні ми знаємо, що шанси на такий сценарій близькі до нуля.

Як результат, імпортери по всій Європі зіткнулися з “неврожаєм”. Перед черговим блокуванням підрядних автомобілів продати їх буде неможливо до кінця року, і вони втратять можливість реєстрації на початку наступного.

Маючи на увазі подібні ситуації, кілька років тому було прийнято розпорядження, що дозволяє виробникам продавати певну кількість автомобілів, які не відповідають новим стандартам. Проблема полягає в тому, що у випадку з пасажирськими автомобілями нормативні акти говорять про … максимум 10 відсотків від кількості торішніх реєстрацій. І сукупний результат цього року – саме через пандемію та обвалу ринку – у багатьох випадках буде низьким, що призведе до скорочення пулу автомобілів, які можна буде продати після набрання чинності новим стандартом викидів.

avtosalon

Звичайно, імпортери по всій Європі добре знають цю проблему. Отже, протягом декількох місяців переговори з Європейською комісією ведуться на різних рівнях. Однак позиція ЄС виглядає непохитною, і швидких компромісів не варто очікувати. І до кінця року залишилось не так багато часу.

Чи означає це, що сотні нових автомобілів врешті-решт будуть списані?

На щастя, ймовірність цього надзвичайно мала. найближчими тижнями ми можемо спостерігати абсурдну ситуацію, коли реєстрація нових автомобілів може досягти рекордних рівнів на піку пандемії. Однак для дилерів, які змушені реєструвати транспортні засоби для себе, це означає фінансову катастрофу.